Ameer Sachet (S)

Ameer Sachet (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län
Titel Arbetsförmedlare
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-04-28 – 2006-02-20
    • Statsrådsersättare 2006-02-21 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2002-11-19 – 2002-12-19
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-03-16 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-11-20 – 2002-12-19
    • Suppleant 2002-11-20 – 2002-12-19
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-11-20 – 2002-12-19
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2005-07-18 – 2006-02-20
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-03-16 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2008-09-25 – 2010-10-04
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-02-20
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2005-07-18 – 2006-02-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Tilläggsdirektiv till utredningen om allmännyttans villkor

Skriftlig fråga 2006/07:1547 av Sachet, Ameer (s)

den 10 augusti Fråga 2006/07:1547 Tilläggsdirektiv till utredningen om allmännyttans villkor av Ameer Sachet s till statsrådet Mats Odell kd Den 31 maj 2007 beslutade regeringen om att ge tilläggsdirektiv till utredningen om allmännyttans villkor. Dessa tilläggsdirektiv innebär att utredarens ursprungliga uppdrag

Inlämnad: 2007-08-10 Besvarare: Mats Odell (KD)

Elit eller bredd i högre utbildning

Skriftlig fråga 2006/07:1233 av Sachet, Ameer (s)

den 24 maj Fråga 2006/07:1233 Elit eller bredd i högre utbildning av Ameer Sachet s till utbildningsminister Lars Leijonborg fp I en värld där Sverige måste konkurrera allt intensivare är det viktigt att det finns en bredd i kompetensutvecklingen. Det räcker inte med att satsa på en begränsad elit som på de gamla

Inlämnad: 2007-05-24 Besvarare: Lars Leijonborg (FP)

Bristyrken på arbetsmarknaden

Skriftlig fråga 2006/07:1014 av Sachet, Ameer (s)

den 12 april Fråga 2006/07:1014 Bristyrken på arbetsmarknaden av Ameer Sachet s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Det råder stora svårigheter att hitta yrkeskompetens inom många branscher. Den goda utvecklingen på arbetsmarknaden hotas och tillväxten avmattas. Enligt Ams är läget svårast inom bygg-

Inlämnad: 2007-04-12 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se