Ameer Sachet (S)

Ameer Sachet (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län
Titel Arbetsförmedlare
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-04-28 – 2006-02-20
    • Statsrådsersättare 2006-02-21 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2002-11-19 – 2002-12-19
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-03-16 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-11-20 – 2002-12-19
    • Suppleant 2002-11-20 – 2002-12-19
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-11-20 – 2002-12-19
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2005-07-18 – 2006-02-20
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-03-16 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2008-09-25 – 2010-10-04
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-02-20
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2005-07-18 – 2006-02-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2005/06:160 Moderna transporter

Motion 2005/06:T17 av Lennart Axelsson m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om driftsbidraget till Örebro flygplats. Motivering De regionala flygplatserna spelar en mycket viktig roll för näringslivet. Örebro län som har ett näringsliv som är starkt exportberoende har behov av att enkelt


Utskottsberedning: 2005/06:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:T17 av Lennart Axelsson m.fl. (s) (doc, 39 kB)

Etablering av fristående förskolor

Motion 2005/06:Ub507 av Ameer Sachet (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om kommunernas ansvar för godkännande av fristående förskolor. Motivering Den svenska förskolan tillhör de samhälleliga verksamheter som har det allra starkaste stödet bland medborgarna. Till det bidrar att det inom


Utskottsberedning: 2005/06:UbU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Ub507 av Ameer Sachet (s) (doc, 38 kB)

Stöd för att starta eget

Motion 2005/06:A375 av Ameer Sachet m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om särskild uppföljning av effekterna av att tillsvidareanställda ges möjlighet att använda det s.k. friåret för att starta eget. Motivering För att klara framtidens tillväxt och sysselsättning måste alla idéer, all


Utskottsberedning: 2005/06:AU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:A375 av Ameer Sachet m.fl. (s) (doc, 55 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se