Ameer Sachet (S)

Ameer Sachet (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län
Titel Arbetsförmedlare
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-04-28 – 2006-02-20
    • Statsrådsersättare 2006-02-21 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2002-11-19 – 2002-12-19
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-03-16 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-11-20 – 2002-12-19
    • Suppleant 2002-11-20 – 2002-12-19
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-11-20 – 2002-12-19
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2005-07-18 – 2006-02-20
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-03-16 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2008-09-25 – 2010-10-04
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-02-20
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2005-07-18 – 2006-02-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Översyn av insiderlagstiftningen

Skriftlig fråga 2009/10:882 av Sachet, Ameer (s)

den 4 juni Fråga 2009/10:882 Översyn av insiderlagstiftningen av Ameer Sachet s till statsrådet Mats Odell kd Den friande domen i Sveriges genom tiderna största insiderhärva sänker förtroendet för aktiemarknaden, menar cheferna på de största handelsplatserna. De två huvudåtalade i insiderhärvan döms till två års

Inlämnad: 2010-06-04 Besvarare: Mats Odell (KD)

Handelsavtalet med Israel

Skriftlig fråga 2009/10:880 av Sachet, Ameer (s)

den 4 juni Fråga 2009/10:880 Handelsavtalet med Israel av Ameer Sachet s till statsrådet Ewa Björling m Handeln mellan EU och Israel är omfattande, enligt uppgift runt 26 miljarder euro. Israel har också ett av EU:s mest förmånliga handelsavtal, EU-Israel Association Agreement. Alla EU:s associationsavtal är dock

Inlämnad: 2010-06-04 Besvarare: Ewa Björling (M)

Avbrott i kulturella och idrottsliga kontakter mellan EU och Israel

Skriftlig fråga 2009/10:879 av Sachet, Ameer (s)

den 4 juni Fråga 2009/10:879 Avbrott i kulturella och idrottsliga kontakter mellan EU och Israel av Ameer Sachet s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Utan att tillhöra Europa deltar Israel i en rad europeiska kultur- och idrottsevenemang. Israel finns med i Eurovision Song Contest liksom i olika fotbollscuper.

Inlämnad: 2010-06-04 Besvarare: Carl Bildt (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se