Ameer Sachet (S)

Ameer Sachet (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län
Titel Arbetsförmedlare
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-04-28 – 2006-02-20
    • Statsrådsersättare 2006-02-21 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2002-11-19 – 2002-12-19
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-03-16 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-11-20 – 2002-12-19
    • Suppleant 2002-11-20 – 2002-12-19
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-11-20 – 2002-12-19
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2005-07-18 – 2006-02-20
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-03-16 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2008-09-25 – 2010-10-04
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-02-20
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2005-07-18 – 2006-02-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2009/10:205 Kontroll av produkter med dubbla användningsområden

Motion 2009/10:U17 av Urban Ahlin m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:U17 av Urban Ahlin m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2009/10:205 Kontroll av produkter med dubbla användningsområden 92028 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av en ny, samlad lagstiftning för export


Utskottsberedning: 2009/10:UU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:U17 av Urban Ahlin m.fl. (s, v, mp) (doc, 51 kB)

med anledning av skr. 2009/10:174 Redogörelse för det svenska ordförandeskapet i Europeiska unionens råd andra halvåret 2009

Motion 2009/10:U16 av Urban Ahlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:U16 av Urban Ahlin m.fl. s med anledning av skr. 2009/10:174 Redogörelse för det svenska ordförandeskapet i Europeiska unionens råd andra halvåret 2009 s92027 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om klimatet. Riksdagen


Utskottsberedning: 2009/10:UU10
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2009/10:U16 av Urban Ahlin m.fl. (s) (doc, 73 kB)

med anledning av skr. 2009/10:150 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2009

Motion 2009/10:U15 av Urban Ahlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:U15 av Urban Ahlin m.fl. s med anledning av skr. 2009/10:150 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2009 s92026 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om EU som utrikespolitisk aktör. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2009/10:UU10
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): 12 avslag

Motion 2009/10:U15 av Urban Ahlin m.fl. (s) (doc, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se