Ameer Sachet (S)

Ameer Sachet (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län
Titel Arbetsförmedlare
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-04-28 – 2006-02-20
    • Statsrådsersättare 2006-02-21 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2002-11-19 – 2002-12-19
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-03-16 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-11-20 – 2002-12-19
    • Suppleant 2002-11-20 – 2002-12-19
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-11-20 – 2002-12-19
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2005-07-18 – 2006-02-20
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-03-16 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2008-09-25 – 2010-10-04
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-02-20
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2005-07-18 – 2006-02-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Verksamhet för ungdomarna i jobbgarantin i Örebro län

Interpellation 2009/10:295 av Sachet, Ameer (s)

den 18 mars Interpellation 2009/10:295 Verksamhet för ungdomarna i jobbgarantin i Örebro län av Ameer Sachet s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m I Örebro län var 3 784 ungdomar inskrivna som arbetslösa vid Arbetsförmedlingen under februari månad 2010. Jämfört med samma månad förra året är det en

Inlämnad: 2010-03-18 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Jerusalems framtida status

Interpellation 2008/09:37 av Sachet, Ameer (s)

den 16 oktober Interpellation 2008/09:37 Jerusalems framtida status av Ameer Sachet s till utrikesminister Carl Bildt m Frågan om Jerusalems status är avgörande för en fredlig lösning på Palestinakonflikten. Grundproblemet handlar om den politiska kontrollen över Jerusalem, stadens geografiska utbredning gränser

Inlämnad: 2008-10-16 Besvarare: Carl Bildt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Jerusalems framtida status

Halvering av nybyggda hyresrätter

Interpellation 2007/08:209 av Sachet, Ameer (s)

den 23 november Interpellation 2007/08:209 Halvering av nybyggda hyresrätter av Ameer Sachet s till statsrådet Mats Odell kd Boverkets senaste indikatorer visar att den borgerliga politiken har lett till ett dramatiskt tapp i nybyggda hyresbostäder. Nybyggnaden av flerbostadshus halverades under första halvåret

Inlämnad: 2007-11-23 Besvarare: Mats Odell (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Halvering av nybyggda hyresrätter

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se