Amanda Palmstierna (MP)

Amanda Palmstierna (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 27
Titel Miljösamordnare.
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post amanda.palmstierna[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-10-01 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-10-10 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-01-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2019-10-03 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-12-05 – 2019-01-21
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-10-22 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2019-10-03 –
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-01-21

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-19 och 19- (statsrådsersättare 180924-190121). Ledamot EU-nämnden 18-19 och 19-. Suppleant näringsutskottet 18-19, miljö- och jordbruksutskottet 18-19 och civilutskottet 18-19 och 19-.
  • Föräldrar

    Barn- och ungdomspsykiatern Kule Palmstierna och tandläkaren Margareta Strandberg.
  • Utbildning

    Landskapsarkitekt, Sveriges lantbruksuniversitet. Fil.kand., statsvetenskap, Uppsala universitet.
  • Anställningar

    Miljösamordnare, Länsstyrelsen i Stockholms län. Utredningssekreterare. Handläggare, Naturvårdsverket. Utredare, Stockholm Environmental Institute. Oppositionsråd, Järfälla kommun 18-19.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Utredningssekreterare, Utredningen om översynen av miljömålssystemet 08-09.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, kommunstyrelsen, Järfälla kommun 18-19 och ersättare 14-18. Ordförande, Tekniska nämnden. Järfälla kommun 14-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Trafiksäkerhetskameror i tätort

Motion 2018/19:2746 av Amanda Palmstierna m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2746 av Amanda Palmstierna m.fl. MP Trafiksäkerhetskameror i tätort Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta fram riktlinjer som möjliggör för trafiksäkerhetskameror i tätort inklusive en modell för kostnadsfördelning och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2018/19:TU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2746 av Amanda Palmstierna m.fl. (MP) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2746 av Amanda Palmstierna m.fl. (MP) (pdf, 76 kB)

Klimatet kan inte vänta

Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. MP Klimatet kan inte vänta Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Inledning 1 Nollutsläpp från transporter 1.1 Utfasning av fossila bränslen 1.2 Tågtrafik 1.3 Godstransporter 2 100 procent förnybart 2.1 Solenergi 2.2 Ett mer flexibelt elsystem


Utskottsberedning: 2018/19:CU11 2018/19:FiU22 2018/19:FiU6 2018/19:MJU1 2018/19:MJU12 2018/19:MJU17 2018/19:MJU4 2018/19:MJU5 2018/19:NU12 2018/19:NU14 2018/19:NU8 2018/19:SkU10 2018/19:SkU12 2018/19:TU13 2018/19:TU15 2018/19:TU16 2018/19:TU17 2018/19:TU5 2018/19:UU14
Riksdagsbeslut (31 yrkanden): 31 avslag

Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP) (docx, 90 kB) Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP) (pdf, 121 kB)

Receptbelägg läkemedel med miljöpåverkan

Motion 2018/19:2942 av Amanda Palmstierna m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2942 av Amanda Palmstierna m.fl. MP Receptbelägg läkemedel med miljöpåverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att väga in miljörisker bland grunderna för receptbeläggning av läkemedel och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2018/19:SoU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2942 av Amanda Palmstierna m.fl. (MP) (docx, 66 kB) Motion 2018/19:2942 av Amanda Palmstierna m.fl. (MP) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se