Amanda Agestav (KD)

Amanda Agestav (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel föreståndare
Född år 1974

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-02-01
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2000-11-15 – 2002-09-29
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1998-10-21 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 

med anledning av prop. 1998/99:89 Förändringar i utjämningssystemet för kommuner och landsting

Motion 1998/99:Fi42 av Stefan Attefall m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1998/99:Fi42 av Stefan Attefall m.fl. (kd) med anledning av prop. 1998/99:89 Förändringar i utjämningssystemet för kommuner och landsting Ny skatteutjämning slår hårt mot Stockholm Stockholmsregionen drabbas hårt av det föreslagna nya kommunala skatteutjämningssystemet. De förändringar


Utskottsberedning: --1998/99:FiU25
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:101 Ombildning av hyresrätt till bostadsrätt m.m.

Motion 1998/99:Bo19 av Ulf Björklund m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1998/99:Bo19 av Ulf Björklund m.fl. (kd) med anledning av prop. 1998/99:101 Ombildning av hyresrätt till bostadsrätt m.m. Inledning Bostaden spelar en central roll i människors liv. Den kristdemokratiska boendepolitiken har som utgångspunkt att människor skall känna trygghet i sitt boende.


Utskottsberedning: --1998/99:BoU10
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:88 Bekämpning av smittsamma djursjukdomar

Motion 1998/99:MJ11 av Caroline Hagström m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1998/99:MJ11 av Caroline Hagström m.fl. (kd) med anledning av prop. 1998/99:88 Bekämpning av smittsamma djursjukdomar Regeringen har i proposition 1998/99:88 Bekämpning av smittsamma djursjukdomar föreslagit en ny epizootilag och en särskild zoonoslag med bestämmelser om förebyggande åtgärder,


Utskottsberedning: ---1998/99:MJU9
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.