Amanda Agestav (KD)

Amanda Agestav (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel föreståndare
Född år 1974

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-02-01
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2000-11-15 – 2002-09-29
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1998-10-21 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

närpolis i Trångsund-Skogås

Skriftlig fråga 2001/02:638 av Agestav, Amanda (kd)

den 31 januari Fråga 2001/02:638 av Amanda Agestav (kd) till justitieminister Thomas Bodström om närpolis i Trångsund-Skogås I över ett år har Trångsund-Skogås varit utan närpolis. Samtidigt har både kriminalitet och missbruk ökat. Östra Huddinge är en väldigt barn- och ungdomsrik kommundel, många föräldrar

Inlämnad: 2002-01-31 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

pappaledighet och företag

Skriftlig fråga 2001/02:531 av Agestav, Amanda (kd)

den 17 januari Fråga 2001/02:531 av Amanda Agestav (kd) till statsrådet Mona Sahlin om pappaledighet och företag Ny forskning av Philip Hwang och sociologen Linda Haas vid Göteborgs universitet visar att en tredjedel av de 200 företag som deltog i studien passivt motverkar föräldraledighet för män. Enligt

Inlämnad: 2002-01-17 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

adoptionsbidraget

Skriftlig fråga 2000/01:922 av Agestav, Amanda (kd)

den 16 mars Fråga 2000/01:922 av Amanda Agestav (kd) till statsrådet Ingela Thalén om adoptionsbidraget Riksdagen beslutade i samband med budgeten för 2001 att bidraget till adoptivföräldrar skulle öka till 40 000 kr. Denna ökning skedde den 1 januari 2001. Adoptionsorganisationerna har nu höjt priserna

Inlämnad: 2001-03-16 Besvarare: statsrådet Ingela Thalén (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.