Amanda Agestav (KD)

Amanda Agestav (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel föreståndare
Född år 1974

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-02-01
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2000-11-15 – 2002-09-29
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1998-10-21 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 

med anledning av skr. 2001/02:148 Mål och inriktning för det svenska arbetet med konsumentfrågor i EU

Motion 2001/02:L28 av Kjell Eldensjö m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2001/02:L28 av Kjell Eldensjö m.fl. (kd) med anledning av skr. 2001/02:148 Mål och inriktning för det svenska arbetet med konsumentfrågor i EU Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att från svensk sida inta en pådrivande roll


Utskottsberedning: 2001/02:LU28
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , ,

med anledning av prop. 2001/02:159 Frivillig försöksverksamhet inom totalförsvaret

Motion 2001/02:Fö24 av Margareta Viklund m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2001/02:Fö24 av Margareta Viklund m.fl. (kd) med anledning av prop. 2001/02:159 Frivillig försöksverksamhet inom totalförsvaret Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att det saknas en helhetsbild av totalförsvarets behov


Utskottsberedning: 2001/02:FöU12
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): , ,

med anledning av prop. 2001/02:158 Samhällets säkerhet och beredskap

Motion 2001/02:Fö19 av Åke Carnerö m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2001/02:Fö19 av Åke Carnerö m.fl. (kd) med anledning av prop. 2001/02:158 Samhällets säkerhet och beredskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att en utredning om vardagens hot och risker bör tillsättas. Riksdagen begär


Utskottsberedning: 2001/02:FöU10
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.