Alexander Ojanne (S)

Alexander Ojanne (S)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 281
Född år 1986
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post alexander.ojanne[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Annika Strandhäll
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2022-02-01 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2022-02-04 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Fusk vid ombildningar

Skriftlig fråga 2021/22:1442 av Alexander Ojanne (S)

Fråga 2021/22:1442 Fusk vid ombildningar av Alexander Ojanne S till Statsrådet Johan Danielsson S Tidningen Hem Hyra avslöjade i går att det förekommit omfattande fusk vid en ombildning av hyresrätter till bostadsrätter i Rågsved i södra Stockholm. Vd:n i ett ombildningskonsultbolag lät sina vänner skriva sig på adressen

Inlämnad: 2022-04-07 Svarsdatum: 2022-04-20 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1442 av Alexander Ojanne (S) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.