Alexander Christiansson (SD)

Alexander Christiansson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 263
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post alexander.christiansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-01-15
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2021-10-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-10-20
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-12-14 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 18-. Suppleant Europarådets svenska delegation 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:50 Krav på rapportering av betalningstider

Motion 2021/22:4300 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4300 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:50 Krav på rapportering av betalningstider Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen efter införandet av krav på rapportering av betaltider bör följa upp


Utskottsberedning: 2021/22:NU13

Motion 2021/22:4300 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:4300 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (pdf, 81 kB)

Enskilda matproducenter i underläge i miljöprövningsprocessen

Skriftlig fråga 2021/22:257 av Alexander Christiansson (SD)

Fråga 2021/22:257 Enskilda matproducenter i underläge i miljöprövningsprocessen av Alexander Christiansson SD till Miljö- och klimatminister Per Bolund MP Enskilda näringsidkare utgör en stor del av näringslivet. Deras intressen är viktiga eftersom de står för en stor del av skatteintäkter och jobbtillfällen. För att

Inlämnad: 2021-10-22 Svarsdatum: 2021-11-03 Besvarare: Miljö- och klimatminister Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2021/22:257 av Alexander Christiansson (SD) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2021/22:2 Höständringsbudget för 2021

Motion 2021/22:4091 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4091 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:2 Höständringsbudget för 2021 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar ändrade anslag enligt regeringens förslag med de ändringar som framgår av tabell 2 i motionen. 1.Internationellt


Utskottsberedning: 2021/22:FiU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4091 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4091 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se