Alexander Christiansson (SD)

Alexander Christiansson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 263
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post alexander.christiansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-01-15
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-12-14 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 18-. Suppleant Europarådets svenska delegation 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

En tryggare skolmiljö

Motion 2021/22:391 av Linda Lindberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:391 av Linda Lindberg m.fl. SD En tryggare skolmiljö Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utöka rätten för rektorer att stänga av elever och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att

2021-09-24

Motion 2021/22:391 av Linda Lindberg m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:391 av Linda Lindberg m.fl. (SD) (pdf, 80 kB)

Smidigare, miljövänligare och säkrare trafik

Motion 2021/22:342 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:342 av Markus Wiechel m.fl. SD Smidigare, miljövänligare och säkrare trafik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillåta högersvängar vid rödljus och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen

2021-09-23

Motion 2021/22:342 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 90 kB) Motion 2021/22:342 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 99 kB)

Förbättrat arbete med public service

Motion 2021/22:341 av Markus Wiechel och Alexander Christiansson (båda SD)

Motion till riksdagen 2021/22:341 av Markus Wiechel och Alexander Christiansson båda SD Förbättrat arbete med public service Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förbättra granskningen av public service och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom

2021-09-23

Motion 2021/22:341 av Markus Wiechel och Alexander Christiansson (båda SD) (docx, 90 kB) Motion 2021/22:341 av Markus Wiechel och Alexander Christiansson (båda SD) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se