Aleksander Gabelic (S)

Aleksander Gabelic (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Jur.kand.
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2018-04-04 – 2019-07-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2008-10-21 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-17 – 2008-10-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Miljöteknikexport

Skriftlig fråga 2009/10:949 av Gabelic, Aleksander (s)

den 24 juni Fråga 2009/10:949 Miljöteknikexport av Aleksander Gabelic s till näringsminister Maud Olofsson c Sverige har ett gediget kunnande inom sophantering, fjärrvärme och energihushållning, och vi utvecklar ständigt vårt kunnande inom vindkraft och solenergi. I många av våra kommuner finns miljökunnande som

Inlämnad: 2010-06-24 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Svenskt truppbidrag till FN

Skriftlig fråga 2009/10:948 av Gabelic, Aleksander (s)

den 24 juni Fråga 2009/10:948 Svenskt truppbidrag till FN av Aleksander Gabelic s till utrikesminister Carl Bildt m Regeringen och utrikesministern, nu senast i Svenska FN-förbundets medlemstidning Världshorisont, har förklarat det rekordlåga svenska truppbidraget till FN-ledda styrkor med att FN inte har efterfrågat

Inlämnad: 2010-06-24 Besvarare: Carl Bildt (M)

Decentraliserat ansvar för mänskliga rättigheter

Skriftlig fråga 2009/10:947 av Gabelic, Aleksander (s)

den 24 juni Fråga 2009/10:947 Decentraliserat ansvar för mänskliga rättigheter av Aleksander Gabelic s till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni fp I samband med att Sverige ratificerar internationella konventioner om mänskliga rättigheter förbinder sig staten att respektera, skydda och främja

Inlämnad: 2010-06-24 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se