Aleksander Gabelic (S)

Aleksander Gabelic (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Jur.kand.
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2018-04-04 – 2019-07-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2008-10-21 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-17 – 2008-10-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2007/08:792 av Gabelic, Aleksander (s) 2 juni 2008 Sophanteringen
Interpellationsdebatt 2007/08:557 av Gabelic, Aleksander (s) 13 maj 2008 Biogas
Allmänpolitisk debatt 17 oktober 2007 Allmänpolitisk debatt

Samordning inför FN:s globala partsmöte i Köpenhamn 2009

Skriftlig fråga 2007/08:1342 av Gabelic, Aleksander (s)

den 12 juni Fråga 2007/08:1342 Samordning inför FN:s globala partsmöte i Köpenhamn 2009 av Aleksander Gabelic s till utrikesminister Carl Bildt m Sverige kommer genom sitt ordförandeskap i EU:s ministerråd hösten 2009 att företräda EU på FN:s globala partsmöte. Där ska man besluta om en ny global klimatöverenskommelse

Inlämnad: 2008-06-12 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

med anledning av prop. 2007/08:154 Miljöskyddet i Sveriges ekonomiska zon

Motion 2007/08:s12077 av Anders Ygeman m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2007/08:s12077 av Anders Ygeman m.fl. s med anledning av prop. 2007/08:154 Miljöskyddet i Sveriges ekonomiska zon s12077 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utfärdandet av föreskrifter i anslutning till den föreslagna


Utskottsberedning: 2008/09:MJU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:s12077 av Anders Ygeman m.fl. (s) (doc, 41 kB)

Sophanteringen

Interpellation 2007/08:792 av Gabelic, Aleksander (s)

den 14 maj Interpellation 2007/08:792 Sophanteringen av Aleksander Gabelic s till miljöminister Andreas Carlgren c Inom kort ska Naturvårdsverket redovisa vad som är definitionen av hushållsavfall. Det är den borgerliga regeringen som har begärt att verket senast den 31 maj 2008 ska beskriva konsekvenserna av en

Inlämnad: 2008-05-14 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Sophanteringen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se