Aleksander Gabelic (S)

Aleksander Gabelic (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Jur.kand.
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2018-04-04 – 2019-07-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2008-10-21 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-17 – 2008-10-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2007/08:792 av Gabelic, Aleksander (s) 2 juni 2008 Sophanteringen
Interpellationsdebatt 2007/08:557 av Gabelic, Aleksander (s) 13 maj 2008 Biogas
Allmänpolitisk debatt 17 oktober 2007 Allmänpolitisk debatt

Klimatmål

Motion 2006/07:MJ380 av Anders Ygeman m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:MJ380 av Anders Ygeman m.fl. s Klimatmål Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att de svenska klimatmålen ligger fast och vidareutvecklas. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om sektorsvisa


Utskottsberedning: 2006/07:MJU1 2006/07:MJU5
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2006/07:MJ380 av Anders Ygeman m.fl. (s) (doc, 42 kB)

FN:s demokratifond

Motion 2006/07:U242 av Aleksander Gabelic (s)

Motion till riksdagen 2006/07:U242 av Aleksander Gabelic s FN:s demokratifond Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening att vad i motionen anförs om Sverige de kommande åren stöder FN:s demokratifond med resurser och när tillfälle ges kandiderar till fondens styrelse. Motivering


Utskottsberedning: 2007/08:UU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:U242 av Aleksander Gabelic (s) (doc, 36 kB)

Brott mot mänskligheten i kommunismens namn

Motion 2006/07:Kr266 av Aleksander Gabelic (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Kr266 av Aleksander Gabelic s Brott mot mänskligheten i kommunismens namn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att på ett tydligt sätt uppmärksamma de brott som har begåtts mot mänskligheten i kommunismens namn. Motivering


Utskottsberedning: 2006/07:KrU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Kr266 av Aleksander Gabelic (s) (doc, 37 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se