Aleksander Gabelic (S)

Aleksander Gabelic (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Jur.kand.
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2018-04-04 – 2019-07-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2008-10-21 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-17 – 2008-10-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2007/08:792 av Gabelic, Aleksander (s) 2 juni 2008 Sophanteringen
Interpellationsdebatt 2007/08:557 av Gabelic, Aleksander (s) 13 maj 2008 Biogas
Allmänpolitisk debatt 17 oktober 2007 Allmänpolitisk debatt

Stärkande av MR-rådet

Skriftlig fråga 2009/10:942 av Gabelic, Aleksander (s)

den 23 juni Fråga 2009/10:942 Stärkande av MR-rådet av Aleksander Gabelic s till utrikesminister Carl Bildt m I våras förhördes Sverige för första gången av FN:s råd för mänskliga rättigheter. Inom ramen för den nya universella granskningsmekanismen undersöker rådet hur väl alla FN:s medlemsländer lever upp till

Inlämnad: 2010-06-23 Besvarare: Carl Bildt (M)

Nytt CFE-avtal

Skriftlig fråga 2009/10:941 av Gabelic, Aleksander (s)

den 23 juni Fråga 2009/10:941 Nytt CFE-avtal av Aleksander Gabelic s till utrikesminister Carl Bildt m Utrikesminister Carl Bildt har under våren tydliggjort att han endast anser att det vore bra med ett tillbakadragande av USA:s taktiska kärnvapen från Västeuropa om detta skedde i en ömsesidig nedrustningsprocess

Inlämnad: 2010-06-23 Besvarare: Carl Bildt (M)

Resurser till klimatinvesteringar för mindre kommuner

Skriftlig fråga 2009/10:940 av Gabelic, Aleksander (s)

den 23 juni Fråga 2009/10:940 Resurser till klimatinvesteringar för mindre kommuner av Aleksander Gabelic s till miljöminister Andreas Carlgren c Jag har rest i Östergötland och besökt alla länets kommuner och diskuterat med miljöchefer, politiker och företagare som arbetar med miljöteknik om hur de ser på klimatinvesteringar

Inlämnad: 2010-06-23 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se