Aleksander Gabelic (S)

Aleksander Gabelic (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Jur.kand.
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2018-04-04 – 2019-07-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2008-10-21 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-17 – 2008-10-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2007/08:792 av Gabelic, Aleksander (s) 2 juni 2008 Sophanteringen
Interpellationsdebatt 2007/08:557 av Gabelic, Aleksander (s) 13 maj 2008 Biogas
Allmänpolitisk debatt 17 oktober 2007 Allmänpolitisk debatt

med anledning av prop. 2008/09:147 Flyget i utsläppshandeln

Motion 2008/09:MJ14 av Anders Ygeman m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:MJ14 av Anders Ygeman m.fl. s med anledning av prop. 2008/09:147 Flyget i utsläppshandeln s20001 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Sverige med kraft bör verka för att flyget ges en särskild s.k. utsläppsbubbla


Utskottsberedning: 2008/09:MJU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:MJ14 av Anders Ygeman m.fl. (s) (doc, 40 kB) Motion 2008/09:MJ14 av Anders Ygeman m.fl. (s) (pdf, 145 kB)

med anledning av prop. 2008/09:170 En sammanhållen svensk havspolitik

Motion 2008/09:MJ10 av Anders Ygeman m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:MJ10 av Anders Ygeman m.fl. s med anledning av prop. 2008/09:170 En sammanhållen svensk havspolitik Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om åtgärder för att minska övergödningen av Östersjön


Utskottsberedning: 2008/09:MJU29
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2008/09:MJ10 av Anders Ygeman m.fl. (s) (doc, 70 kB) Motion 2008/09:MJ10 av Anders Ygeman m.fl. (s) (pdf, 239 kB)

med anledning av prop. 2008/09:94 Verksamhet inom djurens hälso- och sjukvård

Motion 2008/09:MJ3 av Anders Ygeman m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:MJ3 av Anders Ygeman m.fl. s med anledning av prop. 2008/09:94 Verksamhet inom djurens hälso- och sjukvård 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om legitimering av djursjuksköterskor inom djurens hälso- och sjukvård.


Utskottsberedning: 2008/09:MJU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:MJ3 av Anders Ygeman m.fl. (s) (doc, 42 kB) Motion 2008/09:MJ3 av Anders Ygeman m.fl. (s) (pdf, 152 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se