Aleksander Gabelic (S)

Aleksander Gabelic (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Jur.kand.
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2018-04-04 – 2019-07-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2008-10-21 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-17 – 2008-10-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2007/08:792 av Gabelic, Aleksander (s) 2 juni 2008 Sophanteringen
Interpellationsdebatt 2007/08:557 av Gabelic, Aleksander (s) 13 maj 2008 Biogas
Allmänpolitisk debatt 17 oktober 2007 Allmänpolitisk debatt

Akut läge för kristna som skickas tillbaka till Irak

Interpellation 2009/10:52 av Gabelic, Aleksander (s)

den 23 oktober Interpellation 2009/10:52 Akut läge för kristna som skickas tillbaka till Irak av Aleksander Gabelic s till statsrådet Tobias Billström m Migrationsverket skickar i dagsläget människor tillbaka till en ytterst hotfull situation i Irak, ofta akut livshotande. Det handlar bland annat om kristna, en

Inlämnad: 2009-10-23 Besvarare: Tobias Billström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Akut läge för kristna som skickas tillbaka till Irak

Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel

Motion 2009/10:MJ474 av Anders Ygeman m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:MJ474 av Anders Ygeman m.fl. s Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel s12001 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar med följande ändringar i förhållande till regeringens förslag anslagen under utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel enligt


Utskottsberedning: 2009/10:MJU1 2009/10:MJU10 2009/10:MJU12 2009/10:MJU15 2009/10:MJU19 2009/10:MJU2 2009/10:MJU22 2009/10:SkU29
Riksdagsbeslut (24 yrkanden): 24 avslag

Motion 2009/10:MJ474 av Anders Ygeman m.fl. (s) (doc, 81 kB)

Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård

Motion 2009/10:MJ473 av Anders Ygeman m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:MJ473 av Anders Ygeman m.fl. s Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård s12002 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar med följande ändringar i förhållande till regeringens förslag anslagen under utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård enligt uppställning: Anslag Regeringens


Utskottsberedning: 2009/10:MJU1 2009/10:MJU14 2009/10:MJU16 2009/10:NU3 2009/10:TU13 2009/10:TU15
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): 18 avslag

Motion 2009/10:MJ473 av Anders Ygeman m.fl. (s) (doc, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se