Aleksander Gabelic (S)

Aleksander Gabelic (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Jur.kand.
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2018-04-04 – 2019-07-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2008-10-21 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-17 – 2008-10-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2007/08:792 av Gabelic, Aleksander (s) 2 juni 2008 Sophanteringen
Interpellationsdebatt 2007/08:557 av Gabelic, Aleksander (s) 13 maj 2008 Biogas
Allmänpolitisk debatt 17 oktober 2007 Allmänpolitisk debatt

Akut läge för kristna som skickas tillbaka till Irak

Interpellation 2009/10:52 av Gabelic, Aleksander (s)

den 23 oktober Interpellation 2009/10:52 Akut läge för kristna som skickas tillbaka till Irak av Aleksander Gabelic s till statsrådet Tobias Billström m Migrationsverket skickar i dagsläget människor tillbaka till en ytterst hotfull situation i Irak, ofta akut livshotande. Det handlar bland annat om kristna, en

Inlämnad: 2009-10-23 Besvarare: Tobias Billström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Akut läge för kristna som skickas tillbaka till Irak

Sophanteringen

Interpellation 2007/08:792 av Gabelic, Aleksander (s)

den 14 maj Interpellation 2007/08:792 Sophanteringen av Aleksander Gabelic s till miljöminister Andreas Carlgren c Inom kort ska Naturvårdsverket redovisa vad som är definitionen av hushållsavfall. Det är den borgerliga regeringen som har begärt att verket senast den 31 maj 2008 ska beskriva konsekvenserna av en

Inlämnad: 2008-05-14 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Sophanteringen

Biogas

Interpellation 2007/08:557 av Gabelic, Aleksander (s)

den 3 april Interpellation 2007/08:557 Biogas av Aleksander Gabelic s till miljöminister Andreas Carlgren c Biogas är det miljövänligaste drivmedlet som finns tillgängligt i dag. Biogas framställs lokalt genom rötning av matavfall, gödsel och slam vid vattenreningsverk. Eftersom biogas kan produceras lokalt i hela

Inlämnad: 2008-04-03 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Biogas

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se