Aleksander Gabelic (S)

Aleksander Gabelic (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Jur.kand.
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2018-04-04 – 2019-07-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2008-10-21 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-17 – 2008-10-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2007/08:792 av Gabelic, Aleksander (s) 2 juni 2008 Sophanteringen
Interpellationsdebatt 2007/08:557 av Gabelic, Aleksander (s) 13 maj 2008 Biogas
Allmänpolitisk debatt 17 oktober 2007 Allmänpolitisk debatt

Smartare mätare som sparar energi

Skriftlig fråga 2008/09:845 av Gabelic, Aleksander (s)

den 15 april Fråga 2008/09:845 Smartare mätare som sparar energi av Aleksander Gabelic s till miljöminister Andreas Carlgren c Från den 1 juli i år ska alla hushåll i landet ha elmätare som lätt kan läsas av en gång i månaden. Det är naturligtvis positivt, men det finns klokare mätare som visar hushållets elförbrukning

Inlämnad: 2009-04-15 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Stöd till klimatarbete i utvecklingsländer

Skriftlig fråga 2008/09:798 av Gabelic, Aleksander (s)

den 27 mars Fråga 2008/09:798 Stöd till klimatarbete i utvecklingsländer av Aleksander Gabelic s till miljöminister Andreas Carlgren c Frågan om stöd till klimatarbete i utvecklingsländer är den kanske allra svåraste knäckfrågan i förhandlingarna om ett nytt globalt klimatavtal. En rad olika mekanismer för att

Inlämnad: 2009-03-27 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Självstyre för kristna i Irak

Skriftlig fråga 2008/09:678 av Gabelic, Aleksander (s)

den 27 februari Fråga 2008/09:678 Självstyre för kristna i Irak av Aleksander Gabelic s till utrikesminister Carl Bildt m Trots att religionsfrihet råder enligt författningen i Irak förföljs kristna minoritetsgrupper som assyrier/kaldéer/syrianer. År 2003 beräknades omkring 800 000 kristna ha funnits i landet men

Inlämnad: 2009-02-27 Besvarare: Carl Bildt (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se