Aleksander Gabelic (S)

Aleksander Gabelic (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Jur.kand.
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2018-04-04 – 2019-07-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2008-10-21 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-17 – 2008-10-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 11 mars 2010 Frågestund
Interpellationsdebatt 2009/10:52 av Gabelic, Aleksander (s) 10 november 2009 Akut läge för kristna som skickas tillbaka till Irak
Interpellationsdebatt 2007/08:792 av Gabelic, Aleksander (s) 2 juni 2008 Sophanteringen
Interpellationsdebatt 2007/08:557 av Gabelic, Aleksander (s) 13 maj 2008 Biogas

Mänskliga rättigheter i Pakistan

Skriftlig fråga 2009/10:883 av Gabelic, Aleksander (s)

den 7 juni Fråga 2009/10:883 Mänskliga rättigheter i Pakistan av Aleksander Gabelic s till utrikesminister Carl Bildt m Ahmadiyamuslimer i Pakistan lever i dag i skräck efter vad som skett under senare tid och de har haft en mycket allvarlig situation särskilt under de senaste två tre åren. De har i dag svårt att

Inlämnad: 2010-06-07 Besvarare: Carl Bildt (M)

med anledning av prop. 2009/10:212 Ny gränsälvsöverenskommelse med Finland

Motion 2009/10:MJ12 av Anders Ygeman m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:MJ12 av Anders Ygeman m.fl. s med anledning av prop. 2009/10:212 Ny gränsälvsöverenskommelse med Finland s12003 Förslag till Riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om Finsk-svenska gränsälvskommissionen. Motivering Finsk-svenska gränsälvskommissionen


Utskottsberedning: 2009/10:MJU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:MJ12 av Anders Ygeman m.fl. (s) (doc, 50 kB) Motion 2009/10:MJ12 av Anders Ygeman m.fl. (s) (pdf, 148 kB)

Innebörden av miljöbalken

Skriftlig fråga 2009/10:786 av Gabelic, Aleksander (s)

den 6 maj Fråga 2009/10:786 Innebörden av miljöbalken av Aleksander Gabelic s till miljöminister Andreas Carlgren c I dag har det kommit till min kännedom att plan- och miljönämnden i Motala kommun genom ett tjänstemannabeslut begränsar speltiderna på Motala tennisklubbs banor i Varamon. Beslutet togs med stöd av

Inlämnad: 2010-05-06 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se