Aleksander Gabelic (S)

Aleksander Gabelic (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Jur.kand.
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2018-04-04 – 2019-07-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2008-10-21 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-17 – 2008-10-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 11 mars 2010 Frågestund
Interpellationsdebatt 2009/10:52 av Gabelic, Aleksander (s) 10 november 2009 Akut läge för kristna som skickas tillbaka till Irak
Interpellationsdebatt 2007/08:792 av Gabelic, Aleksander (s) 2 juni 2008 Sophanteringen
Interpellationsdebatt 2007/08:557 av Gabelic, Aleksander (s) 13 maj 2008 Biogas

Samordning inför FN:s globala partsmöte i Köpenhamn 2009

Skriftlig fråga 2007/08:1342 av Gabelic, Aleksander (s)

den 12 juni Fråga 2007/08:1342 Samordning inför FN:s globala partsmöte i Köpenhamn 2009 av Aleksander Gabelic s till utrikesminister Carl Bildt m Sverige kommer genom sitt ordförandeskap i EU:s ministerråd hösten 2009 att företräda EU på FN:s globala partsmöte. Där ska man besluta om en ny global klimatöverenskommelse

Inlämnad: 2008-06-12 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

World Maritime University i Malmö

Skriftlig fråga 2007/08:1176 av Gabelic, Aleksander (s)

den 7 maj Fråga 2007/08:1176 World Maritime University i Malmö av Aleksander Gabelic s till statsrådet Gunilla Carlsson m På förekommen anledning och på initiativ av bland annat Sverige så har FN:s organ för maritima frågor, IMO, tillsatt en utredning för att få klarhet i förhållandena vid World Maritime University,

Inlämnad: 2008-05-07 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Ambassad i Kabul

Skriftlig fråga 2007/08:972 av Gabelic, Aleksander (s)

den 14 mars Fråga 2007/08:972 Ambassad i Kabul av Aleksander Gabelic s till utrikesminister Carl Bildt m Regeringen har utlovat att Sverige kommer att öppna en ambassad i Kabul. Jag välkomnar det och ser det som en viktig satsning. Sverige gör många betydelsefulla insatser i Afghanistan. Det är av största vikt

Inlämnad: 2008-03-14 Besvarare: Carl Bildt (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se