Åke Selberg (-)

Åke Selberg (S)

Född år 1939
Avliden den 9 december 2020

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 1994-10-03
    • EES-utskottet

    • Suppleant 1992-11-06 – 1993-06-04
    • Suppleant 1992-11-06 – 1993-06-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1989/90:88 Vissa näringspolitiska frågor

Motion 1989/90:N48 av Sten-Ove Sundström m.fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:N48 av Sten-Ove Sundström m.fl. s med anledning av prop. 1989/90:88 Vissa näringspolitiska frågor I propositionen redovisas bl.a. förslaget att bilda ett statligt förvaltningsbolag där statens aktier i de sju större hel- eller


Utskottsberedning: -1989/90:NU35
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:N48 av Sten-Ove Sundström m.fl. (s) (pdf, 103 kB)

med anledning av prop. 1989/90:76 Regionalpolitik för 90-talet

Motion 1989/90:A40 av Leif Marklund m.fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:A40 av Leif Marklund m.fl. s med anledning av prop. 1989/90:76 Regionalpolitik för 90-talet I propositionen föreslås bl.a. en förändring i nuvarande stödområdesindelning, vilket innebär att stödområdena A, B och C blir stödområde


Utskottsberedning: -1989/90:AU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:A40 av Leif Marklund m.fl. (s) (pdf, 68 kB)

med anledning av prop. 1989/90:76 Regionalpolitik för 90-talet

Motion 1989/90:A34 av Sten-Ove Sundström m.fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:A34 av Sten-Ove Sundström m.fl. s med anledning av prop. 1989/90:76 Regionalpolitik för 90-talet I propositionen föreslås bl.a. att systemet med nedsatta socialavgifter skall förändras till att gälla hela stödområdet. I kustområdena


Utskottsberedning: -1989/90:AU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:A34 av Sten-Ove Sundström m.fl. (s) (pdf, 66 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.