Agneta Luttropp (MP)

Agneta Luttropp (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västmanlands län
Titel Speciallärare/fil.lic.
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2011-09-27 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-03-26 – 2014-09-29
    • Valberedningen

    • Suppleant 2011-09-27 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Bristande tillgänglighet som diskriminering

Skriftlig fråga 2012/13:728 av Luttropp, Agneta (MP)

den 27 augusti Fråga 2012/13:728 Bristande tillgänglighet som diskriminering av Agneta Luttropp MP till statsrådet Erik Ullenhag FP Återkommande ser vi exempel på hur bristande tillgänglighet drabbar människor med funktionsnedsättning. Händelserna aktualiserar frågan om bristande tillgänglighet som diskriminering

Inlämnad: 2013-08-27 Besvarare: Erik Ullenhag (FP)

Insemination för ensamstående

Skriftlig fråga 2012/13:598 av Luttropp, Agneta (MP)

den 17 juni Fråga 2012/13:598 Insemination för ensamstående av Agneta Luttropp MP till justitieminister Beatrice Ask M Den 31 januari i år lämnades en skriftlig fråga in av Gunvor G Ericson MP om ett lagförslag som möjliggör insemination i Sverige för ensamstående kvinnor. Beslutet om utredningsåtgärder fattades

Inlämnad: 2013-06-17 Besvarare: Beatrice Ask (M)

med anledning av prop. 2012/13:163 Vissa register för forskning om vad arv och miljö betyder för människors hälsa

Motion 2012/13:Ub22 av Gunvor G Ericson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2012/13:Ub22 av Gunvor G Ericson m.fl. MP med anledning av prop. 2012/13:163 Vissa register för forskning om vad arv och miljö betyder för människors hälsa MP047 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om åtgärder för att begränsa


Utskottsberedning: 2013/14:UbU4
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2012/13:Ub22 av Gunvor G Ericson m.fl. (MP) (doc, 74 kB) Motion 2012/13:Ub22 av Gunvor G Ericson m.fl. (MP) (pdf, 191 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se