Agneta Luttropp (MP)

Agneta Luttropp (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västmanlands län
Titel Speciallärare/fil.lic.
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2011-09-27 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-03-26 – 2014-09-29
    • Valberedningen

    • Suppleant 2011-09-27 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2011/12:144 Senare tillämpning av vissa bestämmelser om legitimation för lärare och förskollärare och om särskild utbildning för vuxna

Motion 2011/12:Ub14 av Esabelle Dingizian m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2011/12:Ub14 av Esabelle Dingizian m.fl. MP med anledning av prop. 2011/12:144 Senare tillämpning av vissa bestämmelser om legitimation för lärare och förskollärare och om särskild utbildning för vuxna Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2011/12:UbU20
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 3 avslag, 1 bifall,

Motion 2011/12:Ub14 av Esabelle Dingizian m.fl. (MP) (doc, 55 kB) Motion 2011/12:Ub14 av Esabelle Dingizian m.fl. (MP) (pdf, 168 kB)

med anledning av prop. 2011/12:100 2012 års ekonomiska vårproposition

Motion 2011/12:Fi16 av Åsa Romson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2011/12:Fi16 av Åsa Romson m.fl. MP med anledning av prop. 2011/12:100 2012 års ekonomiska vårproposition MP030 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 3 Gröna jobb och modern välfärd 5 1 Det ekonomiska läget 5 1.1 Skuldkrisen i Europa 5 1.2 Stabila offentliga finanser 6 1.3 Ungdomsarbetslösheten


Utskottsberedning: 2011/12:FiU20
Riksdagsbeslut (30 yrkanden): 30 avslag

Motion 2011/12:Fi16 av Åsa Romson m.fl. (MP) (doc, 253 kB) Motion 2011/12:Fi16 av Åsa Romson m.fl. (MP) (pdf, 485 kB)

med anledning av prop. 2011/12:133 Nya myndigheter inom utbildningsområdet m.m.

Motion 2011/12:Ub9 av Esabelle Dingizian m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2011/12:Ub9 av Esabelle Dingizian m.fl. MP med anledning av prop. 2011/12:133 Nya myndigheter inom utbildningsområdet m.m. Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om kvalitet i högre utbildning. Riksdagen


Utskottsberedning: 2011/12:UbU22
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 2 avslag, 2 bifall,

Motion 2011/12:Ub9 av Esabelle Dingizian m.fl. (MP) (doc, 52 kB) Motion 2011/12:Ub9 av Esabelle Dingizian m.fl. (MP) (pdf, 160 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se