Amanda Agestav (KD)

Amanda Agestav (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel föreståndare
Född år 1974

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-02-01
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2000-11-15 – 2002-09-29
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1998-10-21 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2001/02:83 En nationell handlingsplan för de mänskliga rättigheterna

Motion 2001/02:K79 av Ingvar Svensson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2001/02:K79 av Ingvar Svensson m.fl. kd med anledning av skr. 2001/02:83 En nationell handlingsplan för de mänskliga rättigheterna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en värdekommission. Etisk grund För att ett samhälle ska


Utskottsberedning: 2001/02:KU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

med anledning av förs. 2001/02:RR14 Den ekonomiska redovisningen av Östersjömiljarderna

Motion 2001/02:K76 av Ingvar Svensson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2001/02:K76 av Ingvar Svensson m.fl. kd med anledning av förs. 2001/02:RR14 Den ekonomiska redovisningen av Östersjömiljarderna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att förhindra en utveckling där departementen övertar uppgifter


Utskottsberedning: 2001/02:KU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

med anledning av prop. 2001/02:82 Ändrade regler om annonser i TV-sändningar

Motion 2001/02:K73 av Ingvar Svensson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2001/02:K73 av Ingvar Svensson m.fl. kd med anledning av prop. 2001/02:82 Ändrade regler om annonser i TV-sändningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att i radio- och TV-lagen föreskriva undantagsregler för att utjämna antalet reklamminuter vid en angränsande timme under direktsändning


Utskottsberedning: 2001/02:KU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.