Amanda Agestav (KD)

Amanda Agestav (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel föreståndare
Född år 1974

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-02-01
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2000-11-15 – 2002-09-29
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1998-10-21 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

kraftledningar i tätbebyggt område

Skriftlig fråga 1999/2000:1086 av Agestav, Amanda (kd)

den 6 juni Fråga 1999/2000:1086 av Amanda Agestav kd till näringsminister Björn Rosengren om kraftledningar i tätbebyggt område Fortfarande finns en mängd kraftledningar ovan jord. Många kommuner skulle av estetiska och säkerhetsmässiga skäl vilja se att dessa grävdes ned. Kraftbolagen säger sig också vara positiva

Inlämnad: 2000-06-06 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

med anledning av prop. 1999/2000:100 2000 års ekonomiska vårproposition

Motion 1999/2000:Fi41 av Dan Ericsson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1999/2000:Fi41 av Ericsson, Dan kd med anledning av prop. 1999/2000:100 2000 års ekonomiska vårproposition Teknisk justering av utgiftstaket för år 2000 På regeringens förslag beslutade en majoritet av riksdagen i budgetbeslutet för 2000 års budget att de 100-procentigt EU-finansierade arealersättningarna


Utskottsberedning: -1999/2000:FiU27
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

gruppvåldtäkt

Skriftlig fråga 1999/2000:812 av Agestav, Amanda (kd)

den 10 april Fråga 1999/2000:812 av Amanda Agestav kd till justitieminister Laila Freivalds om gruppvåldtäkt Det senaste året har medierapporteringen av gruppvåldtäkter ökat. Även om inte antalet anmälningar ökat på något drastiskt sätt så är det ett stort problem att övergrepp av detta slag över huvud taget sker.

Inlämnad: 2000-04-10 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se