Amanda Agestav (KD)

Amanda Agestav (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel föreståndare
Född år 1974

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-02-01
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2000-11-15 – 2002-09-29
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1998-10-21 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

försvarsmaterielprojekt

Skriftlig fråga 1998/99:562 av Grönlund, Amanda (kd)

Fråga 1998/99:562 av Amanda Grönlund kd till försvarsministern om försvarsmaterielprojekt den 22 april Jag ställde tidigare en fråga till försvarsministern om luftvärnrobotsystemet Bamse och hur regeringen prioriterar. Tyvärr fick jag svaret att regeringen i dagsläget inte gör några prioriteringar avseende de materielprojekt

Inlämnad: 1999-04-22 Besvarare: försvarsminister Björn von Sydow (S)

luftvärnssystemet Bamse

Skriftlig fråga 1998/99:534 av Grönlund, Amanda (kd)

Fråga 1998/99:534 av Amanda Grönlund kd till försvarsministern om luftvärnssystemet Bamse den 14 april I tidningarna har vi den senaste tiden kunnat läsa om en eventuell nedläggning av projektet Bamse. ÖB säger enligt tidningsreferat att det inte finns något ekonomiskt utrymme för att göra en beställning av detta luftvärnssystem.

Inlämnad: 1999-04-14 Besvarare: försvarsminister Björn von Sydow (S)

kompensation till ungdomar som får ändrat inskrivningsbeslut

Skriftlig fråga 1998/99:481 av Grönlund, Amanda (kd)

Fråga 1998/99:481 av Amanda Grönlund kd till försvarsministern om kompensation till ungdomar som får ändrat inskrivningsbeslut den 22 mars Regeringens försvarsuppgörelse med Centerpartiet innebär i princip en halvering av antalet civilpliktiga för åren 2000 och 2001 och en neddragning med 2 000 värnpliktiga. Beslutet

Inlämnad: 1999-03-22 Besvarare: försvarsminister Björn von Sydow (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se