Amanda Agestav (KD)

Amanda Agestav (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel föreståndare
Född år 1974

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-02-01
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2000-11-15 – 2002-09-29
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1998-10-21 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

gruppvåldtäkt

Skriftlig fråga 1999/2000:812 av Agestav, Amanda (kd)

den 10 april Fråga 1999/2000:812 av Amanda Agestav kd till justitieminister Laila Freivalds om gruppvåldtäkt Det senaste året har medierapporteringen av gruppvåldtäkter ökat. Även om inte antalet anmälningar ökat på något drastiskt sätt så är det ett stort problem att övergrepp av detta slag över huvud taget sker.

Inlämnad: 2000-04-10 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

civilpliktsutbildningen

Skriftlig fråga 1999/2000:753 av Agestav, Amanda (kd)

den 24 mars Fråga 1999/2000:753 av Amanda Agestav kd till försvarsminister Björn von Sydow om civilpliktsutbildningen Överstyrelsen för civil beredskap ÖCB har föreslagit att civilpliktsutbilningen bör minskas. Den behovsutredning som gjorts visar på ett utbildningsbehov av 900 civilpliktiga år 2001. I dagsläget utbildas

Inlämnad: 2000-03-24 Besvarare: försvarsminister Björn von Sydow (S)

åldersgräns på pornografiska tidningar

Skriftlig fråga 1999/2000:491 av Agestav, Amanda (kd)

den 2 februari Fråga 1999/2000:491 av Amanda Agestav kd till justitieminister Laila Freivalds om åldersgräns på pornografiska tidningar Det finns i dag en uppsjö av pornografiska tidningar. Dessa finns lättillgängligt i stort sett vem som helst kan ha tillgång till att köpa samt att läsa dem. Pornografiska tidningar

Inlämnad: 2000-02-02 Besvarare: statsrådet Britta Lejon (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se