Adnan Dibrani (S)

Adnan Dibrani (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 40
Titel Banktjänsteman.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865907
E-post adnan.dibrani[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-09-22
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-10-03
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2012-06-20 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Suppleant 2014-10-28 – 2018-10-28
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant 2015-01-13 – 2018-10-09
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-11-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot skatteutskottet 14-17 och finansutskottet 18-. Suppleant utbildningsutskottet 10-14, näringsutskottet 10-13, finansutskottet 12-18 och utrikesutskottet 12-14 och 18-. Suppleant riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för unionen för Medelhavet 14-18, riksdagens överklagandenämnd 15-18 och Europarådets svenska delegation 18-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Peder Skrivares skola i Varberg, slutår 04. Ekonomi/politik, Internationella Handelshögskolan i Jönköping.
  • Anställningar

    Kundtjänst/kassa, Swedbank 07. Privatrådgivare, Varbergs Sparbank 08.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, ESV.
  • Bostadsort

    Varberg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Förändrade åldersregler vid adoption

Motion 2017/18:2597 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2597 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson båda S Förändrade åldersregler vid adoption Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över behovet av förändrade åldersregler vid adoption och tillkännager detta för regeringen. Motivering Adoption


Utskottsberedning: 2017/18:SoU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2597 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson (båda S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2597 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson (båda S) (pdf, 74 kB)

Fler undersköterskor till äldrevården

Motion 2017/18:2141 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2141 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson båda S Fler undersköterskor till äldrevården Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att fler undersköterskor anställs i äldrevården och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige


Utskottsberedning: 2017/18:SoU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2141 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson (båda S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:2141 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson (båda S) (pdf, 69 kB)

Stärkt rättsskydd för trafikskadade

Motion 2017/18:2665 av Adnan Dibrani m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2665 av Adnan Dibrani m.fl. S Stärkt rättsskydd för trafikskadade Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga stärkt skydd för trafikskadade vid rättsprocesser och tillkännager detta för regeringen. Motivering Alla motordrivna fordon


Utskottsberedning: 2017/18:JuU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2665 av Adnan Dibrani m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2665 av Adnan Dibrani m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se