Adnan Dibrani (S)

Adnan Dibrani (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 40
Titel Banktjänsteman.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865907
E-post adnan.dibrani[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-09-22
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-10-03
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2012-06-20 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Suppleant 2014-10-28 – 2018-10-28
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant 2015-01-13 – 2018-10-09
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-11-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot skatteutskottet 14-17 och finansutskottet 18-. Suppleant utbildningsutskottet 10-14, näringsutskottet 10-13, finansutskottet 12-18 och utrikesutskottet 12-14 och 18-. Suppleant riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för unionen för Medelhavet 14-18, riksdagens överklagandenämnd 15-18 och Europarådets svenska delegation 18-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Peder Skrivares skola i Varberg, slutår 04. Ekonomi/politik, Internationella Handelshögskolan i Jönköping.
  • Anställningar

    Kundtjänst/kassa, Swedbank 07. Privatrådgivare, Varbergs Sparbank 08.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, ESV.
  • Bostadsort

    Varberg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Jordbävningen i Albanien

Skriftlig fråga 2019/20:631 av Adnan Dibrani (S)

Fråga 2019/20:631 Jordbävningen i Albanien av Adnan Dibrani S till Utrikesminister Ann Linde S Vi är många som känner sorg över den naturkatastrof som har drabbat Albanien. Samtidigt känner vi glädje över att så många har agerat och ställt upp i den akuta krisen. Nu går dock Albanien, som är ett av Europas fattigaste

Inlämnad: 2019-12-12 Svarsdatum: 2019-12-27 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:631 av Adnan Dibrani (S) (pdf, 76 kB)

Preskriptionstiden för sexualbrott mot barn

Skriftlig fråga 2019/20:344 av Adnan Dibrani (S)

Fråga 2019/20:344 Preskriptionstiden för sexualbrott mot barn av Adnan Dibrani S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S När det gäller sexualbrott mot barn börjar preskriptionstiden att räknas från den dag då barnet vuxit upp och fyller 18 år, inte från den dag då brottet begicks. Det här är i grunden

Inlämnad: 2019-11-08 Svarsdatum: 2019-11-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:344 av Adnan Dibrani (S) (pdf, 89 kB)

Visumfrihet inom EU för medborgarna i Kosovo

Interpellation 2018/19:24 av Magnus Jacobsson (KD)

Interpellation 2018/19:24 Visumfrihet inom EU för medborgarna i Kosovo av Magnus Jacobsson KD till Utrikesminister Margot Wallström S Situationen på Balkan är fortsatt spänd, och vi ser hur USA, Ryssland och Turkiet agerar utifrån sina geopolitiska intressen. För oss i Sverige som har en stor grupp med medborgare som

Inlämnad: 2019-01-29 Svarsdatum: 2019-02-12 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:24 av Magnus Jacobsson (KD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Visumfrihet inom EU för medborgarna i Kosovo

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se