Adnan Dibrani (S)

Adnan Dibrani (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 40
Titel Banktjänsteman.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865907
E-post adnan.dibrani[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ledamot
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-09-22
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-10-03
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2012-06-20 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ledamot 2022-02-16 –
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Suppleant 2014-10-28 – 2018-10-28
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant 2015-01-13 – 2018-10-09
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-11-01 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2021-10-12 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot skatteutskottet 14-17 och finansutskottet 18-. Suppleant utbildningsutskottet 10-14, näringsutskottet 10-13, finansutskottet 12-18 och utrikesutskottet 12-14 och 18-. Suppleant riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för unionen för Medelhavet 14-18, riksdagens överklagandenämnd 15-18 och Europarådets svenska delegation 18-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Peder Skrivares skola i Varberg, slutår 04. Ekonomi/politik, Internationella Handelshögskolan i Jönköping.
  • Anställningar

    Kundtjänst/kassa, Swedbank 07. Privatrådgivare, Varbergs Sparbank 08.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, ESV.
  • Bostadsort

    Varberg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Underlätta för besöksnäringen i Västsverige

Motion 2018/19:2687 av Mats Wiking m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2687 av Mats Wiking m.fl. S Underlätta för besöksnäringen i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av insatser för att stärka besöksnäringens utveckling i Västsverige och tillkännager detta för regeringen. Motivering Besöksnäringen


Utskottsberedning: 2018/19:NU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2687 av Mats Wiking m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2687 av Mats Wiking m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Förbättrad infrastruktur Gekås–Ullared

Motion 2018/19:2086 av Adnan Dibrani (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2086 av Adnan Dibrani S Förbättrad infrastruktur GekåsUllared Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för hur infrastrukturen kring Gekås i Halland kan förbättras och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2018/19:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2086 av Adnan Dibrani (S) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:2086 av Adnan Dibrani (S) (pdf, 67 kB)

Internationellt tågresande

Motion 2018/19:1969 av Aylin Fazelian m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1969 av Aylin Fazelian m.fl. S Internationellt tågresande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att underlätta internationellt tågresande och tillkännager detta för regeringen. Motivering Enligt FN:s senaste rapport från klimatpanelen,


Utskottsberedning: 2018/19:TU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:1969 av Aylin Fazelian m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1969 av Aylin Fazelian m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.