Abraham Halef (S)

Abraham Halef (S)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 52
Född år 1992
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post abraham.halef[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Ibrahim Baylan
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2020-08-01 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-09-23 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2020/21:TU11 28 april 2021 Transportstyrelsens olycksdatabas
Debatt om förslag 2020/21:TU3 20 januari 2021 Cykelfrågor

Dokument:

Behandlingen av kristna munkar i Turkiet

Skriftlig fråga 2020/21:2614 av Abraham Halef (S)

Fråga 2020/21:2614 Behandlingen av kristna munkar i Turkiet av Abraham Halef S till Utrikesminister Ann Linde S Den 9 januari 2020 arresterades munken Sefer Aho Bilecen av polisen i staden Marin i sydöstra Turkiet. Han anklagades för samröre med PKK. Bakgrunden till arresteringen är att under 2018 knackade två personer

Inlämnad: 2021-04-21 Svarsdatum: 2021-04-28 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2614 av Abraham Halef (S) (pdf, 91 kB)

Förebyggande arbete mot mobbning och utanförskap i skolan

Motion 2020/21:2432 av Abraham Halef (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2432 av Abraham Halef S Förebyggande arbete mot mobbning och utanförskap i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten till extra resurser för att stärka arbetet med att förhindra mobbning och utanförskap i skolan och


Utskottsberedning: 2020/21:UbU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:2432 av Abraham Halef (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2432 av Abraham Halef (S) (pdf, 72 kB)

Religiösa friskolor

Motion 2020/21:2429 av Abraham Halef (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2429 av Abraham Halef S Religiösa friskolor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om möjligheten att se över regelverket för religiösa friskolor samt etableringen av dessa och tillkännager detta för regeringen. Motivering Våra barn och ungdomar


Utskottsberedning: 2020/21:UbU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:2429 av Abraham Halef (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2429 av Abraham Halef (S) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se