Abraham Halef (S)

Abraham Halef (S)

Tillgänglig ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Född år 1992

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-02-06

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2020-08-01 – 2021-11-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2021-11-30 – 2022-02-06
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-09-23 – 2022-02-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Frågestund 27 januari 2022 Frågestund
Frågestund 10 juni 2021 Frågestund
Debatt om förslag 2020/21:TU11 28 april 2021 Transportstyrelsens olycksdatabas
Debatt om förslag 2020/21:TU3 20 januari 2021 Cykelfrågor

Dokument:

Den allmänna värnplikten

Skriftlig fråga 2021/22:620 av Abraham Halef (S)

Fråga 2021/22:620 Den allmänna värnplikten av Abraham Halef S till Försvarsminister Peter Hultqvist S När Berlinmuren föll 1989 infann sig snabbt tron på att en fredlig värld utan kalla krig var möjlig. I samband med det rustade Sverige och även andra länder ned det väpnade försvaret och den civila beredskapen. Sedan

Inlämnad: 2021-12-14 Svarsdatum: 2021-12-29 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2021/22:620 av Abraham Halef (S) (pdf, 89 kB)

Södertörns högskola

Motion 2021/22:3864 av Serkan Köse m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3864 av Serkan Köse m.fl. S Södertörns högskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Södertörns högskola och tillkännager detta för regeringen. Motivering Riksdagen beslutade 1995 att inrätta Södertörns högskola efter att utbyggnaden av den


Utskottsberedning: 2021/22:UbU19

Motion 2021/22:3864 av Serkan Köse m.fl. (S) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:3864 av Serkan Köse m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

EBO-lagen

Motion 2021/22:3759 av Abraham Halef m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3759 av Abraham Halef m.fl. S EBO-lagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om EBO-lagen och tillkännager detta för regeringen. Motivering I slutet av 2015 beslutade regeringen att alla Sveriges kommuner ska ta ett solidariskt ansvar för mottagandet


Utskottsberedning: 2021/22:SfU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3759 av Abraham Halef m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:3759 av Abraham Halef m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.