Lars Björkman (M)

Lars Björkman (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel lantbrukare
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-04-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Ledamot 1992-01-16 – 1994-10-02
    • Suppleant 1991-10-08 – 1992-01-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2007-01-18 – 2011-04-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1997/98:167 Ändringar i lagen (1993:599) om radiokommunikation, m.m.

Motion 1997/98:T59 av Per Westerberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:T59 av Per Westerberg m.fl. m med anledning av prop. 1997/98:167 Ändringar i lagen 1993:599 om radiokommunikation, m.m. Regeringen föreslår att ett anbudsförfarande införs när man skall ge tillstånd för innehav och användning av radiosändare för nya och väsentligt ändrade radioanvändningar.


Utskottsberedning: ---1997/98:TU15

med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition

Motion 1997/98:Fi49 av Gun Hellsvik m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Fi49 av Gun Hellsvik m.fl. m med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition 1 C5 Statens institutionsstyrelse Regeringen har nyligen föreslagit ett delvis reformerat påföljdssystem prop. 1997/98:96Vad gäller lagöverträdare under 18 år är regeringens utgångspunkt att


Utskottsberedning: -1997/98:FiU27
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition

Motion 1997/98:Fi48 av Göte Jonsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Fi48 av Göte Jonsson m.fl. m med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition I vårpropositionen anger regeringen att man på skatteområdet bör överväga särskilda insatser för att ytterligare stimulera entreprenörskap och företagande.Regeringen skriver vidare att: Möjliga


Utskottsberedning: -1997/98:FiU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.