Lars Björkman (M)

Lars Björkman (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel lantbrukare
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-04-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Ledamot 1992-01-16 – 1994-10-02
    • Suppleant 1991-10-08 – 1992-01-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2007-01-18 – 2011-04-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Nordiskt lagstiftningssamarbete

Motion 1993/94:U705 av Hans Nyhage och Lars Björkman (m)

Motion till riksdagen 1993/94:U705 av Hans Nyhage och Lars Björkman m Nordiskt lagstiftningssamarbete Alla de nordiska länderna har viktiga intressen att tillvarata i europeiska sammanhang. Oavsett resultatet av medlemskapsprocessen kommer det fortsatta nordiska samarbetet att påverkas av den europeiska integrationen.


Utskottsberedning: -1993/94:UU27
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Kostnadsneutrala transportavgifter

Motion 1993/94:T604 av Tom Heyman och Lars Björkman (m)

Motion till riksdagen 1993/94:T604 av Tom Heyman och Lars Björkman m Kostnadsneutrala transportavgifter En av de grundläggande principerna med 1988 års trafikpolitiska beslut var att varje trafikslag skulle bära sina egna kostnader. Som ett led i denna anpassning har Sjöfartsverket numera blivit ett affärsverk. Sjöfartens


Utskottsberedning: ---1993/94:TU14
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Valfrihet i vården

Motion 1993/94:So426 av Lars Björkman och Lars Biörck (m)

Motion till riksdagen 1993/94:So426 av Lars Björkman och Lars Biörck m Valfrihet i vården Enligt lagen 1960:409 om förbud i vissa fall mot verksamhet på hälso- och sjukvårdens område fastläggs att endast den som har behörighet att utöva läkaryrket tillåts behandla barn under en ålder av åtta år. Detta innebär att


Utskottsberedning: -1993/94:SoU24
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.