Lars Björkman (M)

Lars Björkman (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel lantbrukare
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-04-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Ledamot 1992-01-16 – 1994-10-02
    • Suppleant 1991-10-08 – 1992-01-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2007-01-18 – 2011-04-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2001/02:137 Handel med skogsfrö och skogsplantor

Motion 2001/02:MJ33 av Göte Jonsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:MJ33 av Göte Jonsson m.fl. m med anledning av prop. 2001/02:137 Handel med skogsfrö och skogsplantor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ansvarigs rätt att närvara vid myndighetskontroll. Motivering I proposition 2001/02:137


Utskottsberedning: 2001/02:MJU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

med anledning av prop. 2001/02:135 Sveriges antagande av rambeslut om bekämpande av terrorism

Motion 2001/02:Ju14 av Fredrik Reinfeldt m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:Ju14 av Fredrik Reinfeldt m.fl. m med anledning av prop. 2001/02:135 Sveriges antagande av rambeslut om bekämpande av terrorism 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att propositioner om EU:s rambeslut inom det rättsliga


Utskottsberedning: 2001/02:JuU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

med anledning av prop. 2001/02:107 Lag om grupprättegång

Motion 2001/02:Ju12 av Fredrik Reinfeldt m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:Ju12 av Fredrik Reinfeldt m.fl. m med anledning av prop. 2001/02:107 Lag om grupprättegång 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2001/02:107. 2 Sammanfattning Regeringen föreslår införandet av en ny rättsfigur i det svenska rättssystemet en möjlighet för en enskild,


Utskottsberedning: 2001/02:JuU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.