Lars Björkman (M)

Lars Björkman (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel lantbrukare
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-04-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Ledamot 1992-01-16 – 1994-10-02
    • Suppleant 1991-10-08 – 1992-01-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2007-01-18 – 2011-04-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

utländska fordon i vintertrafik

Skriftlig fråga 2001/02:647 av Björkman, Lars (m)

den 1 februari Fråga 2001/02:647 av Lars Björkman m till näringsminister Björn Rosengren om utländska fordon i vintertrafik Under skidturistsäsongen är det inte ovanligt att utländska fordon är inblandade i trafikolyckor i Sverige. Nyligen inträffade två olyckor med danska turistbussar i Dalarna. Bussarna transporterade

Inlämnad: 2002-02-01 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

polisens service

Skriftlig fråga 2001/02:308 av Björkman, Lars (m)

den 29 november Fråga 2001/02:308 av Lars Björkman m till justitieminister Thomas Bodström om polisens service Polisen har inte endast till uppgift att jaga bovar. På polismyndigheten ligger även en del myndighetsuppgifter som innebär service till allmänheten. En sådan uppgift är utfärdande av vapenlicens. I de större

Inlämnad: 2001-11-29 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

mobbande lärare

Skriftlig fråga 2000/01:1198 av Björkman, Lars (m)

den 10 maj Fråga 2000/01:1198 av Lars Björkman m till statsrådet Ingegerd Wärnersson om mobbande lärare Enligt en attitydundersökning som Skolverket låtit göra känner sig 50 000 elever i högstadiet och gymnasiet mobbade. Den mest skrämmande delen av undersökningen avslöjar att det numera oftare är lärarna än andra

Inlämnad: 2001-05-10 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.