Jamal Mouneimne (S)

Jamal Mouneimne (S)

Tidigare ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Energirådgivare/Byggnadsinspektör
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-09-12

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2015-10-29 – 2017-09-12
    • Utrikesutskottet

    • Extra suppleant 2017-08-31 – 2017-09-12
    • Extra suppleant 2015-11-03 – 2017-06-30

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15- (ersättare 151029-). Extra suppleant utrikesutskottet 15-16.
  • Utbildning

    Energi- och byggingenjör.
  • Anställningar

    Eget företag, Hotell Lappland, Lycksele kommun.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Utrikespolitisk debatt 15 februari 2017 Utrikespolitisk debatt
Frågestund 8 december 2016 Frågestund

Dokument:

Kvarkentrafiken

Motion 2016/17:1400 av Jamal Mouneimne (S)

Motion till riksdagen 2016/17:1400 av Jamal Mouneimne S Kvarkentrafiken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över möjligheten till ett ställningstagande om de östvästliga kommunikationerna över Kvarken och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:1400 av Jamal Mouneimne (S) (docx, 51 kB) Motion 2016/17:1400 av Jamal Mouneimne (S) (pdf, 67 kB)

Avdragsrätt för arbetslöshetsförsäkringsavgiften

Motion 2016/17:1362 av Jamal Mouneimne (S)

Motion till riksdagen 2016/17:1362 av Jamal Mouneimne S Avdragsrätt för arbetslöshetsförsäkringsavgiften Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna till avdragsrätt för arbetslöshetsförsäkringsavgiften och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2016/17:SkU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:1362 av Jamal Mouneimne (S) (docx, 49 kB) Motion 2016/17:1362 av Jamal Mouneimne (S) (pdf, 55 kB)

Villkoren för sjukskrivna studenter

Motion 2016/17:1399 av Jamal Mouneimne (S)

Motion till riksdagen 2016/17:1399 av Jamal Mouneimne S Villkoren för sjukskrivna studenter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att göra en översyn av villkoren för sjukskrivna studenter och tillkännager detta för regeringen. Motivering Studenter är i dag en utsatt grupp.


Utskottsberedning: 2016/17:SfU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:1399 av Jamal Mouneimne (S) (docx, 49 kB) Motion 2016/17:1399 av Jamal Mouneimne (S) (pdf, 57 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.