Jamal Mouneimne (S)

Jamal Mouneimne (S)

Tidigare ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Energirådgivare/Byggnadsinspektör
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-09-12

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2015-10-29 – 2017-09-12
    • Utrikesutskottet

    • Extra suppleant 2017-08-31 – 2017-09-12
    • Extra suppleant 2015-11-03 – 2017-06-30

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15- (ersättare 151029-). Extra suppleant utrikesutskottet 15-16.
  • Utbildning

    Energi- och byggingenjör.
  • Anställningar

    Eget företag, Hotell Lappland, Lycksele kommun.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Kompetens i hela landet

Skriftlig fråga 2016/17:888 av Jamal Mouneimne (S)

Fråga 2016/17:888 Kompetens i hela landet av Jamal Mouneimne S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Vi i Norrland ser inte att vi får samma tillgång till utbildningar som tjänstepersoner i södra Sverige. Detta skapar en obalans mellan kommunerna och resulterar i att kompetensen i norr inte blir densamma som söderut. Det

Inlämnad: 2017-02-15 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:888 av Jamal Mouneimne (S) (pdf, 76 kB)

Utvärdering av konkurrensutsättningen

Motion 2016/17:1895 av Isak From m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:1895 av Isak From m.fl. S Utvärdering av konkurrensutsättningen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om utvärdering av följderna av omregleringen av fordonsbesiktningen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2016/17:SoU6 2016/17:TU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2016/17:1895 av Isak From m.fl. (S) (docx, 46 kB) Motion 2016/17:1895 av Isak From m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Skånes infrastruktur

Motion 2016/17:1708 av Kerstin Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:1708 av Kerstin Nilsson m.fl. S Skånes infrastruktur Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inom infrastrukturplaneringen studera möjligheterna för fortsatt utveckling av skånsk infrastruktur och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:1708 av Kerstin Nilsson m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2016/17:1708 av Kerstin Nilsson m.fl. (S) (pdf, 64 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.