Joakim Järrebring (S)

Joakim Järrebring (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 337
Titel Facklig ombudsman.
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post joakim.jarrebring[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot civilutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Behandlingsassistenten Lars Järrebring och egenföretagaren Berit Hagström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Falun, slutår 95.
  • Anställningar

    Butiksbiträde, Mathuset i Falun AB 91-97. Gjutare, Fix AB 97-05. Ombudsman, Vision 05-. Kommunalråd, Alingsås kommun 12-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Alingsås 10-18. Ledamot, kommunstyrelsen, Alingsås 06-10, vice ordförande 12-14 och 17-18 och ordförande 15-16. Vice ordförande socialnämnden, Alingsås 10-12. Ersättare, stadsdelsnämnden Frölunda 02-05.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ersättare, Bolagsstyrelsen, Fix AB 99-03 och ledamot 03-05. Ordförande, Skol- och ungdomskommittén, IF Metall 01-02. Ersättare, Metalls Socialdemokratiska förening i Göteborg 98-03. Ordförande, Fix Verkstadsklubb, IF Metall 99-05. Ersättare, koncernstyrelsen, Assa Abloy AB 03-05. Ordförande, Göteborgs SSU-distrikt 03-05. Ordförande, Föreningen Sambruk 13-15. Ledamot, Arbetarekommunens styrelse, Alingsås 06-18 och ersättare 18-19. Ersättare, Digitaliseringsberedningen SKL 15-18. Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Göteborgsområdet 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Statlig närvaro

Motion 2021/22:1763 av Johan Büser m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:1763 av Johan Büser m.fl. S Statlig närvaro Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om statlig närvaro i hela landet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Statlig närvaro i hela landet är en förutsättning för att hela landet ska leva.


Utskottsberedning: 2021/22:NU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:1763 av Johan Büser m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:1763 av Johan Büser m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Förstärkande av individens skydd av personuppgifter

Motion 2021/22:959 av Joakim Järrebring (S)

Motion till riksdagen 2021/22:959 av Joakim Järrebring S Förstärkande av individens skydd av personuppgifter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka individens skydd mot att myndigheter offentliggör eller säljer personuppgifter för användning i kommersiella syften,

Inlämnad: 2021-09-29 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2021/22:KU28
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:959 av Joakim Järrebring (S) (docx, 68 kB) Motion 2021/22:959 av Joakim Järrebring (S) (pdf, 69 kB)

Spärr för många fordon

Motion 2021/22:730 av Joakim Järrebring (S)

Motion till riksdagen 2021/22:730 av Joakim Järrebring S Spärr för många fordon Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att införa en spärr för hur många fordon en individ kan registrera i fordonsregistret och tillkännager detta för regeringen. Motivering Fordonsmålvakter,


Utskottsberedning: 2021/22:TU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:730 av Joakim Järrebring (S) (docx, 68 kB) Motion 2021/22:730 av Joakim Järrebring (S) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.