Yvonne Oscarsson (V)

Yvonne Oscarsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel behandlingsassisten/lärare
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:409 av Oscarsson, Yvonne (v) 7 maj 2001 polisens agerande vid demonstrationer m.m.

jämställdhet inom polisväsendet

Interpellation 2001/02:392 av Oscarsson, Yvonne (v)

den 19 april Interpellation 2001/02:392 av Yvonne Oscarsson v till justitieminister Thomas Bodström om jämställdhet inom polisväsendet Under 2001 fick Polismyndigheten i Jämtland ett välbehövligt tillskott på drygt 2 miljoner kronor för att förstärka jämställdhetsarbetet inom myndigheten. Kort därefter förordnandes

Inlämnad: 2002-04-19 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

jämställdheten i Jämtland

Interpellation 2001/02:390 av Oscarsson, Yvonne (v)

den 19 april Interpellation 2001/02:390 av Yvonne Oscarsson v till jordbruksminister Margareta Winberg om jämställdheten i Jämtland Jag har tidigare ställt en skriftlig fråga till statsrådet Margareta Winberg med anledning av den jämställdhetssatsning som gjorts vid Polismyndigheten i Jämtland. Regeringen gav myndigheten

Inlämnad: 2002-04-19 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

med anledning av prop. 2001/02:135 Sveriges antagande av rambeslut om bekämpande av terrorism

Motion 2001/02:Ju13 av Alice Åström m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2001/02:Ju13 av Alice Åström m.fl. v med anledning av prop. 2001/02:135 Sveriges antagande av rambeslut om bekämpande av terrorism Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2001/02:135 Sveriges antagande av rambeslut om bekämpande av terrorism. Motivering Att bekämpa internationell


Utskottsberedning: 2001/02:JuU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.