Willy Söderdahl (V)

Willy Söderdahl (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel lärare
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-10-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-02-01
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-02-01 – 2002-09-29
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-10-08

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:307 av Söderdahl, Willy (v) 20 mars 2001 infrastrukturen i sydöstra Sverige

ekologiska företag och regional samordning

Skriftlig fråga 2001/02:1166 av Söderdahl, Willy (v)

den 16 maj Fråga 2001/02:1166 av Willy Söderdahl v till miljöminister Kjell Larsson om ekologiska företag och regional samordning Runtom i landet pågår aktivitet för att bygga upp olika former av ekoturism och upplevelseturism. Det bygger bl.a. på att de natur- och kulturresurser som finns på platsen eller i regionen

Inlämnad: 2002-05-16 Besvarare: miljöminister Kjell Larsson (S)

ideella ungdomsorganisationer i skattelagstiftningen

Interpellation 2001/02:400 av Söderdahl, Willy (v)

den 23 april Interpellation 2001/02:400 av Willy Söderdahl v till finansminister Bosse Ringholm om ideella ungdomsorganisationer i skattelagstiftningen Det råder en skillnad i skattelagstiftningen mellan idrottsrörelsens organisationer och övrig föreningsverksamhet. För idrottsföreningar gäller att man får betala ut

Inlämnad: 2002-04-23 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

folkbildningens framtid

Interpellation 2001/02:387 av Söderdahl, Willy (v)

den 19 april Interpellation 2001/02:387 av Willy Söderdahl v till utbildningsminister Thomas Östros om folkbildningens framtid I Folkbildningsrådets verksamhets- och årsberättelse för 2001 kan man läsa att rådet är djupt bekymrat över folkbildningens situation. Jag citerar ur denna: Slå vakt om folkbildningen. Att

Inlämnad: 2002-04-19 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.