Ulf Nilsson (FP)

Ulf Nilsson (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Skåne läns södra
Titel Adjunkt/gymnasielärare
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2013-01-15
    • Suppleant 2007-10-04 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Andre vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1999-10-01 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1999-10-01
    • Kulturutskottet

    • Vice ordförande 2013-01-22 – 2014-09-29
    • Ledamot 2013-01-16 – 2013-01-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2013-01-23 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-01-15
    • Ledamot 2007-10-04 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1999-10-01 – 2002-09-30
    • Ledamot 1998-10-13 – 1999-10-01
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-12-13 – 2010-10-04
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2010-11-01 – 2010-12-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ett gränslöst Norden och det skandinaviska språket

Motion 2013/14:U247 av Anita Brodén m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:U247 av Anita Brodén m.fl. FP Ett gränslöst Norden och det skandinaviska språket FP801 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ökat samarbete och utbyte mellan de nordiska länderna, inom exempelvis miljö, infrastruktur


Utskottsberedning: 2013/14:UU3
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2013/14:U247 av Anita Brodén m.fl. (FP) (doc, 57 kB) Motion 2013/14:U247 av Anita Brodén m.fl. (FP) (pdf, 159 kB)

Palliativ vård

Motion 2013/14:So475 av Anita Brodén m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:So475 av Anita Brodén m.fl. FP Palliativ vård FP818 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utöka den palliativa vården. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vikten av


Utskottsberedning: 2013/14:SoU10
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2013/14:So475 av Anita Brodén m.fl. (FP) (doc, 63 kB) Motion 2013/14:So475 av Anita Brodén m.fl. (FP) (pdf, 172 kB)

Civiläktenskap

Motion 2013/14:C372 av Ulf Nilsson (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:C372 av Ulf Nilsson FP Civiläktenskap FP0141 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att äktenskapsbalken bör ändras så att äktenskap enbart kan ingås i civilrättslig ordning. Motivering I Sverige ingås fortfarande


Utskottsberedning: 2013/14:CU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:C372 av Ulf Nilsson (FP) (doc, 55 kB) Motion 2013/14:C372 av Ulf Nilsson (FP) (pdf, 131 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.