Ulf Grape (M)

Ulf Grape (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Direktör
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2015-02-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2008-10-01 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2008-10-02 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2008-10-03 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Suppleant 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2011-04-06 – 2015-02-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Reformerat skattesystem

Motion 2009/10:Sk464 av Finn Bengtsson och Ulf Grape (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Sk464 av Finn Bengtsson och Ulf Grape m Reformerat skattesystem m1427 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en fortsatt översyn av skattesystemet för lönearbetare i alla inkomstskikt. Motivering Sverige har under


Utskottsberedning: 2009/10:SkU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sk464 av Finn Bengtsson och Ulf Grape (m) (doc, 39 kB)

Förordnande av generaldirektörer

Motion 2009/10:K222 av Ulf Grape (m)

Motion till riksdagen 2009/10:K222 av Ulf Grape m Förordnande av generaldirektörer m1065 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om förordnande av generaldirektörer. Motivering Sverige styrs på nationell nivå av riksdag och regering samt av statliga


Utskottsberedning: 2009/10:KU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:K222 av Ulf Grape (m) (doc, 37 kB)

Jakt och viltvård

Motion 2009/10:MJ209 av Ulf Grape (m)

Motion till riksdagen 2009/10:MJ209 av Ulf Grape m Jakt och viltvård m1102 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om jakt och viltvård. Motivering I Västerbotten är jakt och viltvård ständigt aktuella frågor. Vi har bland annat en stor andel björn


Utskottsberedning: 2009/10:MJU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:MJ209 av Ulf Grape (m) (doc, 37 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.