Tomas Tobé (M)

Tomas Tobé (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 53
Titel Småföretagare.
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865961
E-post tomas.tobe[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • EU-nämnden

    • Andre vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-12-09 – 2022-09-26
    • Ledig 2013-09-18 – 2013-12-08
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2013-09-17
    • Moderaterna

    • Partisekreterare 2015-01-10 – 2017-07-07
    • Vice gruppledare 2012-09-01 – 2015-01-20
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ordförande 2010-10-12 – 2012-06-18
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-12-19
    • Ordförande 2013-12-09 – 2014-09-29
    • Ledamot 2013-09-19 – 2013-12-08
    • Ordförande 2012-06-19 – 2013-09-18
    • Ledamot 2012-06-19 – 2012-06-19
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ordförande 2017-06-15 – 2018-09-24
    • Ledamot 2017-06-15 – 2017-06-15
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Andre vice ordförande 2019-03-01 –
    • Ledamot 2019-02-14 – 2019-03-01
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-02-14
    • Suppleant 2009-03-09 – 2010-10-12
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2010-10-12 – 2015-01-28
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2016-03-18

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 06-10, ordförande 10-12. Ledamot utbildningsutskottet 12, 13 och 14 och ordförande 12-14. Suppleant näringsutskottet 06-10 och EU-nämnden 09-10. Ledamot riksdagsstyrelsen 10-15 och krigsdelegationen 10-16. Vice gruppledare, Moderaterna 12-15.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskapliga programmet med internationell inriktning, Vasaskolan i Gävle, slutår 97. Medie- och kommunikationsvetenskap A, Högskolan i Gävle 98.
  • Anställningar

    Informationschef, Plenia 99-00. Generalsekreterare, MUF 00-02. Småföretagare, Pronto Communication 03-05 och Tobé Kommunikation 06. Partisekreterare, Moderaterna 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gävle 98-00. Ledamot, utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden 98-00.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Arbetslösa utan ersättning

Interpellation 2011/12:261 av Jansson, Eva-Lena (S)

den 22 februari Interpellation 2011/12:261 Arbetslösa utan ersättning av Eva-Lena Jansson S till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M Enligt uppgifter från Arbetsförmedlingen är drygt 120 000 arbetslösa utan ersättning från arbetslöshetsförsäkringen. Dessa är därmed hänvisade till att söka försörjningsstöd

Inlämnad: 2012-02-22 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetslösa utan ersättning

Arbetssökande med rätt till arbetslöshetsersättning

Interpellation 2011/12:248 av Andersson, Johan (S)

den 15 februari Interpellation 2011/12:248 Arbetssökande med rätt till arbetslöshetsersättning av Johan Andersson S till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M I en redovisning vid arbetsmarknadsutskottets sammanträde den 31 januari 2012 redovisades från Arbetsförmedlingen att andelen arbetssökande som inte

Inlämnad: 2012-02-15 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetssökande med rätt till arbetslöshetsersättning

Åtgärder mot långtidsarbetslösheten

Interpellation 2011/12:242 av Johansson, Ylva (S)

den 15 februari Interpellation 2011/12:242 Åtgärder mot långtidsarbetslösheten av Ylva Johansson S till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M Sverige har goda offentliga finanser, men en hög och ökande arbetslöshet och en katastrofal ungdomsarbetslöshet. Långtidsarbetslösheten har bitit sig fast på en mycket

Inlämnad: 2012-02-15 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder mot långtidsarbetslösheten

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.