Tomas Tobé (M)

Tomas Tobé (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 53
Titel Småföretagare.
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865961
E-post tomas.tobe[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • EU-nämnden

    • Andre vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-12-09 – 2022-09-26
    • Ledig 2013-09-18 – 2013-12-08
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2013-09-17
    • Moderaterna

    • Partisekreterare 2015-01-10 – 2017-07-07
    • Vice gruppledare 2012-09-01 – 2015-01-20
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ordförande 2010-10-12 – 2012-06-18
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-12-19
    • Ordförande 2013-12-09 – 2014-09-29
    • Ledamot 2013-09-19 – 2013-12-08
    • Ordförande 2012-06-19 – 2013-09-18
    • Ledamot 2012-06-19 – 2012-06-19
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ordförande 2017-06-15 – 2018-09-24
    • Ledamot 2017-06-15 – 2017-06-15
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Andre vice ordförande 2019-03-01 –
    • Ledamot 2019-02-14 – 2019-03-01
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-02-14
    • Suppleant 2009-03-09 – 2010-10-12
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2010-10-12 – 2015-01-28
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2016-03-18

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 06-10, ordförande 10-12. Ledamot utbildningsutskottet 12, 13 och 14 och ordförande 12-14. Suppleant näringsutskottet 06-10 och EU-nämnden 09-10. Ledamot riksdagsstyrelsen 10-15 och krigsdelegationen 10-16. Vice gruppledare, Moderaterna 12-15.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskapliga programmet med internationell inriktning, Vasaskolan i Gävle, slutår 97. Medie- och kommunikationsvetenskap A, Högskolan i Gävle 98.
  • Anställningar

    Informationschef, Plenia 99-00. Generalsekreterare, MUF 00-02. Småföretagare, Pronto Communication 03-05 och Tobé Kommunikation 06. Partisekreterare, Moderaterna 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gävle 98-00. Ledamot, utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden 98-00.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Höjda polislöner enligt riksdagens beslut

Skriftlig fråga 2018/19:133 av Tomas Tobé (M)

Fråga 2018/19:133 Höjda polislöner enligt riksdagens beslut av Tomas Tobé M till Statsrådet Mikael Damberg S I den budget för 2019 som riksdagen har beslutat om, utifrån ett förslag från Moderaterna och Kristdemokraterna, ingår en särskild satsning på höjda polislöner i Sverige. Särskilda medel om 360 miljoner kronor

Inlämnad: 2019-02-04 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:133 av Tomas Tobé (M) (pdf, 89 kB)

Antalet skjutningar i Sverige

Skriftlig fråga 2018/19:110 av Tomas Tobé (M)

Fråga 2018/19:110 Antalet skjutningar i Sverige av Tomas Tobé M till Statsrådet Mikael Damberg S Antalet skjutningar i Sverige under år 2018 uppgick till 306. Så många som 45 människor dödades och 135 skadades. Den S-ledda regeringen har misslyckats med att motverka otryggheten. Under 2019 och januari månad har skjutningarna

Inlämnad: 2019-01-31 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:110 av Tomas Tobé (M) (pdf, 76 kB)

Situationen inom Kriminalvården

Skriftlig fråga 2018/19:108 av Tomas Tobé (M)

Fråga 2018/19:108 Situationen inom Kriminalvården av Tomas Tobé M till Statsrådet Mikael Damberg S Antalet intagna i anstalt inom Kriminalvården har minskat tydligt under en längre tid. Regeringen konstaterar i budgetpropositionen för 2019 att medelantalet klienter i anstalt fortsatte att minska under 2017. Detsamma gäller

Inlämnad: 2019-01-31 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:108 av Tomas Tobé (M) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.