Tina Ghasemi Liljekvist (M)

Tina Ghasemi Liljekvist (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1985

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-03-06 – 2018-09-24
    • Ledig 2017-07-05 – 2018-03-05
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2017-07-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2017-02-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-11-01 – 2017-03-30

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant justitieutskottet 14- och socialförsäkringsutskottet 14-17. Ledamot Europarådets svenska delegation 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Psykisk misshandel

Skriftlig fråga 2016/17:1488 av Tina Ghasemi (M)

Fråga 2016/17:1488 Psykisk misshandel av Tina Ghasemi M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Hot, förolämpningar, ständig kritik och upprepade klagomål utan grund en stor del av våld i nära relationer handlar om den här typen av psykisk misshandel. Den som drabbas kan utveckla ångest, depression, sömnstörningar

Inlämnad: 2017-05-29 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1488 av Tina Ghasemi (M) (pdf, 85 kB)

Kompetensen inom rättsväsendet beträffande psykiska skador och misshandel

Skriftlig fråga 2016/17:1486 av Tina Ghasemi (M)

Fråga 2016/17:1486 Kompetensen inom rättsväsendet beträffande psykiska skador och misshandel av Tina Ghasemi M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Ofta går tankarna till fysiska övergrepp när våld i nära relationer diskuteras. Men den psykiska misshandeln är minst lika utbredd som den fysiska. Eftersom

Inlämnad: 2017-05-29 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1486 av Tina Ghasemi (M) (pdf, 85 kB)

Saudiarabien i FN:s kvinnokommission

Skriftlig fråga 2016/17:1300 av Tina Ghasemi (M)

Fråga 2016/17:1300 Saudiarabien i FN:s kvinnokommission av Tina Ghasemi M till Utrikesminister Margot Wallström S Saudiarabien är ett av världens minst jämställda länder. Kvinnorna är underordnade männen i praktiskt taget alla aspekter av samhället, och deras medborgerliga fri- och rättigheter är kraftigt begränsade.

Inlämnad: 2017-04-26 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1300 av Tina Ghasemi (M) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.