Susanna Haby (M)

Susanna Haby (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Sjuksköterska
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Möjlighet att förlora yrkeslegitimation

Motion 2013/14:So346 av Susanna Haby (M)

Motion till riksdagen 2013/14:So346 av Susanna Haby M Möjlighet att förlora yrkeslegitimation M1702 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten att göra en översyn av hur man kan ställa tjänstemän till svars vid fall där barn


Utskottsberedning: 2013/14:SoU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:So346 av Susanna Haby (M) (doc, 57 kB)

Tobaksprodukter som skräpar ned

Motion 2013/14:MJ384 av Henrik Ripa och Susanna Haby (M)

Motion till riksdagen 2013/14:MJ384 av Henrik Ripa och Susanna Haby M Tobaksprodukter som skräpar ned M1674 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om tobaksprodukter som skräpar ned. Motivering Två år har gått sedan jag och Susanna Haby väckte den


Utskottsberedning: 2013/14:MJU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:MJ384 av Henrik Ripa och Susanna Haby (M) (doc, 56 kB)

Straff vid medhjälp

Motion 2012/13:Ju316 av Susanna Haby (M)

Motion till riksdagen 2012/13:Ju316 av Susanna Haby M Straff vid medhjälp M1632 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att överväga att införa en brottsrubricering där samliga inblandade kan bli dömda för medhjälp, t.ex. vid mord och att överväga


Utskottsberedning: 2012/13:JuU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Ju316 av Susanna Haby (M) (doc, 55 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.