Sten Bergheden (M)

Sten Bergheden (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 268
Titel Lantbrukare.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864608
E-post sten.bergheden[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-11-16 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2008-05-15 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-12-01 – 2008-05-15
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-12-01 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2015-12-10 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2019-02-13 – 2022-09-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot trafikutskottet 08-. Suppleant utbildningsutskottet 06-10, trafikutskottet 06-08, näringsutskottet 10- och miljö- och jordbruksutskottet 15- .
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Magnus Bergheden och förskolläraren Lilian Bergheden, f. Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, 3-årig ekonomisk linje, Mariestad, slutår 84. Grundutbildning lantbruk, Töreboda, slutår 86. Driftledarutbildning lantbruk, Skara, slutår 88.
  • Anställningar

    Eget lantbruk 88-. Verkstadsarbetare, Novo Clima Götene 97-02. Oppositionsråd, Mariestad 00-02. Kommunalråd, Mariestad 02-06.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen 02-06. Ersättare/ledamot, miljönämnden 91-98. Ledamot, byggnadsnämnden 98-02. Regionfullmäktig 02-. Ersättare, regionutvecklingsnämnden 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna i Mariestad. 1:e vice ordförande, länsförbundsstyrelsen, Moderaterna i Skaraborg. Ordförande, LRF Lugnåsorten 97-07. Ordförande, LRF kommungrupp Mariestad 00-02. Ersättare, kyrkofullmäktige 98-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kolkraftsutbyggnaden i världen

Skriftlig fråga 2018/19:438 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2018/19:438 Kolkraftsutbyggnaden i världen av Sten Bergheden M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Regeringens miljöpolitik går i mångt och mycket ut på att fördyra för och beskatta människor som måste använda olika drivmedel såsom bensin och diesel, eller på att fördyra transporter genom att införa

Inlämnad: 2019-03-21 Svarsdatum: 2019-04-03 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:438 av Sten Bergheden (M) (pdf, 88 kB)

Kompensation för sena utbetalningar av EU-ersättningar

Skriftlig fråga 2018/19:437 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2018/19:437 Kompensation för sena utbetalningar av EU-ersättningar av Sten Bergheden M till Statsrådet Jennie Nilsson S Många lantbrukare i Sverige har väntat alldeles för länge på sina EU-ersättningar. Följden av detta är att många lantbrukare hotas av likviditetskris och tvingas belåna sin verksamhet för att kunna

Inlämnad: 2019-03-21 Svarsdatum: 2019-04-03 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:437 av Sten Bergheden (M) (pdf, 88 kB)

Systembolaget och gårdsförsäljning

Skriftlig fråga 2018/19:390 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2018/19:390 Systembolaget och gårdsförsäljning av Sten Bergheden M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Att statliga myndigheter, verk och bolag ska vara opolitiska i sin information och sina eventuella reklamsändningar är för de flesta helt självklart. Ändå genomförde Systembolaget under 2017 en omfattande reklam-

Inlämnad: 2019-03-12 Svarsdatum: 2019-03-20 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:390 av Sten Bergheden (M) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.